Παγκόσμια μέρα κουκλοθέατρου 2024 προσοχή αλλαγή πορείας!!!

Πληροφορίες για την γιορτή μας! σε Αθήνα και Επαρχεία

Παγκόσμια μέρα κουκλοθέατρου 2024 προσοχή αλλαγή πορείας!!!

Δημοσίευσηαπό Unima » 21 Μαρ 2024, 23:25

Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου 2024

-------------------------------------------------------------------------
Κτήνος είσαι και φαίνεσαι!

Αν νόμιζες πως θα ξεμπέρδευες έτσι εύκολα μαζί μου, είσαι πολύ γελασμένος.
Μου έβαλες την ταμπέλα "κτήνος" για να ρίξεις στάχτη στα μάτια σου, γιατί εσύ είσαι το μεγαλύτερο κτήνος σε αυτόν τον κόσμο.
Με έκλεισες στο κλουβί, με μαστίγωσες για να χορτάσει η κοιλιά σου θεάματα. Μου στέρησες τον ζωτικό μου χώρο, με βασάνισες και θέλεις κι άλλο.
Ξέρω όμως να κάνω υπομονή. Γι' αυτό με φοβάσαι... Και το ξέρεις πως, αργά ή γρήγορα, δεν θα έχεις που να στρέψεις το μαχαίρι και θα το στρέψεις στον εαυτό σου.
Περπατώ στους δρόμους της Αθήνας, με όπλο μου το μοναδικό σου φόβο, τον πολιτισμό!

Η Γιγάντια Τίγρη
-------------------------------------------------------------------------

Το Σάββατο 23 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Κουκλοθεάτρου, θα πραγματοποιηθεί πολιτιστικό δρώμενο από το Ελληνικό Κέντρο της Διεθνούς Ένωσης Κουκλοθεάτρου, UNIMA-ΕΛΛΑΣ.

Το δρώμενο περιλαμβάνει την πορεία μέσα στην πόλη της Αθήνας, μιας μεγάλης κούκλας-τίγρης. Κατασκευάστηκε συλλογικά από τα μέλη της Ένωσής μας, από φυσικά υλικά και την ζωντανεύουν δέκα κουκλοπαίκτες, συνοδεία μουσικών και άλλων φίλων.
Θα ξεκινήσει στις 12.00 π.μ. από Διονυσίου Αεροπαγίτου (Μετρό Ακρόπολη) και θα καταλήξει στο παλιό Αμαξοστάσιο ΟΣΥ Γκάζι

Σας περιμένουμε για να γιορτάσουμε μαζί την μαγική τέχνη της κούκλας, ακολουθώντας τα βήματα της Γιγάντιας Τίγρης!



* Η UNIMA - ΕΛΛΑΣ γεννήθηκε το 1990 και αποτελεί το ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Ένωσης Κουκλοθεάτρου (UNion Internationale de la MArionnette). Είναι οργανισμός μη κυβερνητικός και μη κερδοσκοπικός, ισότιμο μέλος της UNESCO, και σαν στόχο της έχει την προώθηση της τέχνης αυτής στον ελλαδικό χώρο, σε όλα τα επίπεδα, με την σύγχρονη ευρεία έννοιά της. Προσπαθεί να φέρει κοντά τους ανθρώπους της κούκλας μεταξύ τους, και το κοινό κοντά στην κούκλα και το θέατρό της. Περισσότερες πληροφορίες: www.unimahellas.org
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ
[email protected]
6909934376
Άβαταρ μέλους
Unima
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 363
ΕΓΓΡΑΦΗ: 04 Σεπ 2018, 15:51
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ


Επιστροφή στο Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 102 επισκέπτες

cron