Αναζήτηση βιβλιογραφίας για το παιχνίδι/κουκλοθέατρο

Αναζήτηση βιβλιογραφίας για το παιχνίδι/κουκλοθέατρο

Δημοσίευσηαπό Εύη Αρέστη » 27 Νοέμ 2020, 12:19

Χαίρετε χαίρετε!!!

Αυτή την περίοδο ψάχνω υλικό για να συντάξω μια εργασία. 
Πρόκειται για βιβλιογραφική ανασκόπηση με θέμα: "Το παιχνίδι ως μέσον μείωσης του άγχους σε νοσηλευόμενα παιδιά". 

Λέγοντας παιχνίδι πέρα από την κλασική του έννοια (κούκλες, αυτοκινητάκια, παζλ, ζωγραφική κτλ), το προσεγγίζω κυρίως από τη μεριά του θεραπευτικού παιχνιδιού από τα παιδιά ή και μαζί με το ιατρο-νοσηλευτικό προσωπικό.

Από ξένη βιβλιογραφία έχω πάρα πολλά. Έχουν γίνει έρευνες για τα πάντα...κουκλοθέατρο/θέατρο σκιών/κλόουν/ταχυδακτυλουργοί/ (για ξυλοπόδαρους δεν βρήκα κάτι, υποθέτω λόγω πρακτικών δυσκολιών στην εκτέλεση!) κατασκευές κουκλών με νοσοκομειακά υλικά κτλ και τη σχέση τους με τη μείωση του άγχους (και όχι μονο) σε νοσηλευόμενα παιδιά. Για το παιχνίδι των παιδιών μέσα στο νοσοκομείο, πριν από χειρουργική επέμβαση, μετά από την επέμβαση, ακόμα και κατά τη διάρκεια επέμβασης μια μελέτη έδειξε ότι η παράσταση κουκλοθεάτρου μειώνει το άγχος αλλά και τον πόνο. Επίσης έχουν γίνει μελέτες για το θεραπευτικό παιχνίδι, παιγνιοθεραπεία, παιχνίδι με ζώα (ζωντανά, όχι λούτρινα!), βιντεοπαιχνίδια....κ.τ.λ ...κτλ...
 
Με ενδιαφέρει όμως να βρω κάτι σχετικό και στα ελληνικά. Αυτό θα πρέπει να είναι είτε επιστημονικό άρθρο ή έρευνα (δημοσιευμένα σε επιστημονικό περιοδικό και όχι από ιστοσελίδες ή περιοδικά ποικίλης ύλης), είτε πρακτικά συνεδρίου, διδακτορική διατριβή, διπλωματική εργασία, ή βιβλίο (σε ηλεκτρονική μορφή), τελευταίας 5ετίας (διαφορετικά παλαιότερο αν δεν υπάρχει).

Μετά από 20 χρόνια αποφάσισα να επανέλθω στα e-θρανία μπας και πάρω εκείνο το ρημαδο-πτυχίο. 
Η εργασία θα παραδοθεί στα μέσα Γενάρη 2021.

Ένα τελευταίο θα πω, οι μελέτες επισημαίνουν την αξία και τα πολλαπλά οφέλη του παιχνιδιού για τα παιδιά (νοσηλευόμενα ή μη) και αναφέρουν ότι είναι ισάξιας σημασίας με την υπόλοιπη ιατρική φροντίδα. Λογικό!
Αλλά δυστυχώς κοιτάμε όλα τα άλλα και την ψυχή την αφήνουμε τελευταία!

Αν έχει κάποιος κάτι κατά νου, μου λέει.... 
Επίσης αν κάποιος χρειαστεί το υλικό που έχω συγκεντρώσει (pdf αρχεία), είναι στη διάθεσή του

Ευχαριστώ!!!!!!!!!  
Εύη

υ.γ. Μια πτυχι...ακή που είναι να βγει, ας βγει! 
Θέατρο Κούκλας ΚουΚλουβάχατα
http://kouklouvahata.blogspot.gr/
Εύη Αρέστη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 4
ΕΓΓΡΑΦΗ: 05 Ιουν 2020, 10:07
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Θέατρο Κούκλας ΚουΚλουβάχατα

Αναζήτηση βιβλιογραφίας για το παιχνίδι/κουκλοθέατρο

Δημοσίευσηαπό Εύη Αρέστη » 29 Νοέμ 2020, 01:46

στέλνω και το linl μιας εφαρμογής για ξεκλείδωμα αρχείων. ίσως είναι χρήσιμος για κάποιον από εσάς. δεν ξέρω αν ανοίγει τα πάντα. εμένα πάντως σε κάποια αρχεία που δεν είχα πρόσβαση από τον ιδρυματικό μου λογαριασμό, μου δούλεψε μια χαρά.

https://sci-hub.se/?fbclid=IwAR0VtKHDhI ... x5yy9ZhbUI
Θέατρο Κούκλας ΚουΚλουβάχατα
http://kouklouvahata.blogspot.gr/
Εύη Αρέστη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 4
ΕΓΓΡΑΦΗ: 05 Ιουν 2020, 10:07
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Θέατρο Κούκλας ΚουΚλουβάχατα


Επιστροφή στο Άλλα

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron