Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Nικηφόρου Εύα » 30 Νοέμ 2015, 19:34

Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους σ' όλη την Ελλάδα! ελπίζω όλοι να χαμογελάτε και να περνάτε όμορφα. Αυτό το καιρό δε βρίσκομαι στην Αθήνα, (εκεί που βρίσκονται ίσως οι περισσότεροι από εσάς) και δε βρίσκομαι κοντά στις όμορφες συναντήσεις σας...αν ήμουν σίγουρα θα ερχόμουν να συζητήσω αυτό που με απασχολεί από κοντά, σε μια πλατεία, σ' ένα σπίτι ή ένα καφενείο..λόγω λοιπόν και της απόστασης προτίμησα να στείλω αυτό το μήνυμα και να ζητήσω τη συμβουλή σας μέσα από το δίκτυο αυτό, που μας ενώνει επίσης. Βρήκα στο fb τη φωτογραφία που σας στέλνω από το Δήμο Τρικάλων και το Χριστουγεννιάτικο "μύλο των ξωτικών". Η φωτογραφία δείχνει μία κούκλα που εμψυχώνει μία κοπέλα...μία κούκλα που κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι ίδια με τη Λεμονιά, ίδια με τη τεχνική που χρησιμοποιώ για τη Λεμονιά και την επιλογή των ρούχων που έχω κάνει...
Νιώθω αμήχανα γι αυτό είναι η αλήθεια.
Σίγουρα ο καθένας από μας είναι ελεύθερος να δημιουργεί και να εκφράζεται με τον τρόπο και το ύφος που επιλέγει. Η κοπέλα αυτή το Σεπτέμβρη που μας πέρασε μου έστειλε ένα προσωπικό μήνυμα για να με συγχαρεί για τη δουλειά μου και για τη συμμετοχή μας με τη Λεμονιά στο φεστιβάλ στη Γερμανία. Από τότε δεν μου έγραψε ποτέ ξανά....δε μου ανέφερε τίποτα για την επιθυμία της να δημιουργήσει τη γιαγιά Φωτεινή (όπως ονομάζει) και εγώ βρήκα σήμερα τυχαία τη φωτογραφία αυτή στο διαδίκτυο....
Δε ξέρω αν μπορώ να μιλήσω για ηθική, ή για "άγραφους νόμους" κτλ..
Γνωρίζω επίσης ότι άλλη σα τη Λεμονιά ..δεν υπάρχει..
το "εγώ" όμως πειράχτηκε με κάποιο τρόπο.., αισθάνομαι είναι η αλήθεια αμήχανα...
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτές τις σκέψεις..και αν κάποιος θέλει να μοιραστεί μαζί μου τις δικές του θα με βοηθούσε πραγματικά πάρα πολύ.
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ
να είστε καλά μέσα σ' όλα όσα αγαπάτε!
ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ
12310092_1670149856562275_7123754440802835661_o.jpg
12310092_1670149856562275_7123754440802835661_o.jpg (95.66 KiB) 48351 προβολές
Άβαταρ μέλους
Nικηφόρου Εύα
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 6
ΕΓΓΡΑΦΗ: 09 Ιούλ 2014, 21:54
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Τέχνης Νεύμα

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Ελένη Βογιατζίδου » 30 Νοέμ 2015, 22:47

Γειά σου Εύα μου,
καταλαβαίνω τι εννοείς και πως το νιώθεις σαν "κλοπή" κι από τη μια έχεις μεγάλο δίκιο από την άλλη είναι προσωπικό θέμα του καθένα μας με ποια ηθική πορευόμαστε... και τι είναι ηθική σε τελική ανάλυση...μεγάλη κουβέντα...θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την ίδια την κοπέλα, μιας και ένα παράθυρο επικοινωνίας άνοιξε πριν καιρό μεταξύ σας(κυρίως αν μιλήσατε μέσω facebook,αστείο!!), είναι κατάλληλη ώρα να το ξαναναοίξεις. Δεν ξέρω αν μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον της κι αν αυτός είναι στόχος. Αν σε παρηγορεί, μπορεί να αντιγραφεί το πρόσωπο, τα ρούχα, η τεχνική αλλά δεν αντιγράφεται το συναίσθημα που έχεις βάλει στη Λεμονιά οπότε είναι μοναδική!!Ελπίζω να πάνε όλα όπως θα σε κάνουν να είσαι καλά!Φιλί γλυκό και καλό βράδυ!!
Άβαταρ μέλους
Ελένη Βογιατζίδου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 187
ΕΓΓΡΑΦΗ: 24 Ιαν 2013, 16:27

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σεϊταρίδης » 30 Νοέμ 2015, 23:01

χμ… διαβάζοντας όλο αυτό μου ήρθε στο μυαλό αυτό που έχει πει ο Αλέκος Φασιανός σε συζήτηση που ήμουν παρών.
"Αν φτάσεις σε σημείο να σε αντιγράφουν, σημαίνει ότι έχεις βρει τον στόχο σου και είσαι μεγάλος καλλιτέχνης"

θα πρότεινα να το πάρεις πιο ανάλαφρα.

Αυτό που θα έβρισκα τραγικό είναι να ήταν και παρόμοια η ιστορία.
Κατά τα άλλα η αλήθεια είναι ότι αν βγεις στον δρόμο όλες οι γιαγιάδες μοιάζουν και φοράνε παρόμοια ρούχα.

Με αγωνιστικά φιλιά από την Αθήνα,
Αλέξανδρος
ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ
giagia-oplo.jpg
giagia-oplo.jpg (48.12 KiB) 48328 προβολές
https://alexandros.seitaridis.gr | https://www.fortunati.gr

Η ζωή χωρίζεται σε τρείς φάσεις: Επανάσταση, Περισυλλογή και Τηλεόραση.
...Ξεκινάς να αλλάξεις τον κόσμο και καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια. Αρκάς
Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σεϊταρίδης
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 28
ΕΓΓΡΑΦΗ: 29 Νοέμ 2012, 00:43
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Fortunati Puppet Theatre

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Θάνος Σιώρης » 01 Δεκ 2015, 10:43

Λοιπόν Βαγγελιώ. Αυτά μόνο με χιούμορ αντιμετωπίζονται. Εγώ θα σου δώσω μια σοβαρή απάντηση και μια αστεία (αλλά για μένα η σοβαρή είναι η αστεία).

Απάντηση 1: Ας κάνουμε ένα παραλληλισμό με το κουκλοθέατρο και τη μουσική. Και τα δύο χρησιμοποιούν ένα μέσο (κούκλα-μουσικό όργανο) για να μεταφέρουν μια ιστορία-σύνθεση ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Φαντάστηκες ποτέ κανένα μουσικό να πει: ρε συ, αυτός παίζει με την ίδια κιθάρα! Μου έχουν πει ιστορίες που ο δάσκαλος έσπαγε το μουσικό όργανο του μαθητή όταν αυτός δενόταν με αυτό, γιατί αυτή η ταύτιση τον εμπόδιζε στη μουσική του έκφραση. Το ότι το μέσο στο κουκλοθέατρο είναι πολλές φορές ανθρωπόμορφο, σημαίνει ότι πιο εύκολα δενόμαστε μαζί του. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βοηθάει, ούτε ξέρω τι αξία έχει το μέσο δίχως την ιστορία.

Απάντηση 2: Βρίσκεις μια φωτό της κοπέλας(όχι της κούκλας που έφτιαξε) και φτιάχνεις έξι κεφάλια όμοια με αυτήν. Αλλάζεις λίγο την τεχνική της λεμονιάς(να μπορεί ο καθένας μας να φοράει τρία από αυτά τα κεφάλια ταυτόχρονα). Πάμε Λάρισα φορώντας τρία κεφάλια ο καθένας και την κυνηγάμε.
ή
Αντιγράφεις εσύ με τη σειρά σου τη γιαγιά Φωτείνή. Μετά η κοπέλα αυτή αντιγράφει το δικό σου αντίγραφο της γιαγιάς Φωτεινής. Συνεχίζετε να αντιγράφετε η μία την άλλη (Φωτει) ν φορές ώσπου να δούμε αν αυτή η εξελικτική πορεία τείνει προς κάπου.

πολλά φιλιά
Άβαταρ μέλους
Θάνος Σιώρης
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 21
ΕΓΓΡΑΦΗ: 23 Ιαν 2014, 09:57
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Hop Signor Puppet Theatre

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 02 Δεκ 2015, 00:35

Γεια σας και από μένα,

Όσο και να κρατήθηκα μου ήταν αδύνατον να μην απαντήσω σε αυτήν την ανάρτηση της Εύας, ειδικά μετά από όσα γράφτηκαν από άλλους κουκλοπαίκτες.

Παιδιά, δεν ξέρω αν λέτε όσα λέτε επειδή τα πιστεύετε ή επειδή θέλετε να παρηγορήσετε την Εύα. Με συγχωρείτε :shock: :shock: :shock: :shock: :?
-Ελένη, όχι, η ηθική δεν είναι προσωπικό θέμα του καθενός.
-Αλέξανδρε, όχι, όλες οι γιαγιάδες δε μοιάζουν και δε φοράνε παρόμοια ρούχα.
-Θάνο, όχι, η περίπτωση μιας κούκλας που δημιούργησε ένας κουκλοπαίκτης με τα χεράκια του δεν είναι ίδια με την περίπτωση ενός μουσικού που έχει μια κιθάρα.

Χωρίς να πιστεύω πως δεν αγαπάτε τις κούκλες τις δικές σας που πιστεύω τις φτιάξατε με τον ίδιο πόνο και αγάπη που έφτιαξε η Εύα τη δική της, χωρίς να κατηγορώ κανέναν, σας λέω ευθέως πως στην Ελλάδα υπάρχουν μεσάνυχτα για τα πνευματικά δικαιώματα και αυτά που λέτε δεν είναι καθόλου οκ. Απαγορεύεται δια νόμου η αντιγραφή πνευματικής ιδιοκτησίας. Οι κούκλες των κουκλοπαικτών είναι το εργαλείο με το οποίο επιβιώνουν, αν θέλει κάποιος να τις έχει να πάει πληρώσει τον δημιουργό τους.

Ωραία τα κουκλάκια σας παιδιά μου, σκέφτομαι εφόσον έχω μεγάλη κατασκευαστική ικανότητα να φτιάξω αύριο μια παραστασούλα με τους πρωταγωνιστές σας. Πειράζει; Ελάτε τώρα, πάρτε το ανάλαφρα ρε παιδιά, η ηθική είναι προσωπικό μου θέμα! Και αν σας τη βαρέσω στα νεύρα φτιάχτε μάσκες με τη μούρη μου να με διαφημίσετε κιόλας. Καλο;;;;; Κοντεύω να κοπανίσω το κεφάλι μου στον τοίχο και να το σπάσω! :x

Εύα μου δεν είναι το εγώ σου που πειράχτηκε, δεν είναι εγωιστής ένας δημιουργός που προσφέρει απλόχερα το είναι του, που έχει ξενυχτήσει για να μεταβιβάσει ένα υψηλό νόημα. Είσαι μια ρομαντική αλτρουίστρια που ζεις σε μια χώρα που το 90% δε θα καταλάβει το τι περνάς αυτή τη στιγμή. Σε νιώθω όσο τίποτε και θα σε στηρίζω μέχρι να το ξεπεράσεις - ακόμα και αν δε σε γνωρίζω προσωπικά.

Αν εμένα μου συνέβαινε αυτό δε θα ήμουν όσο ψύχραιμη είσαι εσύ, θα είχα τρελαθεί εν μια νυκτί, σε θαυμάζω για τον τρόπο που το διαχειρίζεσαι και θα σου πω να βρεις σύντομα ένα τρόπο να λυθεί το θέμα με όσους σε έβαλαν σε δύσκολη θέση. Ακριβώς έπειτα προσπάθησε να ηρεμήσεις και να το ξεπεράσεις γιατί δε μετράει τίποτε μα τίποτε παραπάνω από την υγεία και την ψυχική σου ηρεμία.

Αυτό που προτείνω είναι να ζητήσεις από τους ανθρώπους αυτούς να κάνουν τέτοιου είδους μετατροπές στις κούκλες τους που, πια, να μη θυμίζουν σε τίποτα τη Λεμονίτσα σου. Δε χρειάζεται να μπεις σε νομικές διαδικασίες που δεν έχουν καμία σχέση με την καλλιτεχνική σου φύση. Αφενός δε σε έκλεψε η coca-cola, αλλά απλοί άνθρωποι με τους οποίους μπορείς να μιλήσεις και να τα βρείτε και αφετέρου αυτό είναι και το συντομότερο να κάνεις.

Αν Εύα μου δεν τα βρείτε όμως... Θα περιμένουμε εδώ μια ανάρτησή σου να μας τους κατονομάσεις γιατί αυτά τα πράγματα δεν είναι ούτε δίκιο ούτε σωστό και καλό θα ήταν να έχουμε το νου μας - όσοι δημιουργούμε πρωτότυπες κούκλες από την ψυχούλα μας. Γιατί η ψυχούλα μας δεν είναι γαϊτανάκι.

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Μη στενοχωριέσαι Ευούλα :oops: :oops: :oops:
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη

Συμβουλευτική σε μια αμήχανη στιγμή...

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 02 Δεκ 2015, 05:31

Α, και ξέχασα και αυτό εδώ:

Εγώ προσωπικά και για αποφάσεις που αφορούν την πορεία μου στο μέλλον ως επαγγελματία, ως μέλος της Unima, απαιτώ να μάθω την επίσημη άποψη που υποστηρίζει η ένωση κουκλοπαικτών πάνω σε αυτό το σοβαρό ζήτημα.

Το λογικό είναι τέτοιου είδους συμπεριφορές η ίδια η Unima Hellas να τις καταδικάζει δημόσια και να στηρίζει τον δημιουργό-κουκλοπαίκτη.
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη


Επιστροφή στο Άλλα

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron