Πρόταση / Ιδεά για οργάνωση καλλιτεχνικής δράσης για τον Ζακ/τη Ζάκυ (περ.21/09/2019)

Πρόταση / Ιδεά για οργάνωση καλλιτεχνικής δράσης για τον Ζακ/τη Ζάκυ (περ.21/09/2019)

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Πετρίτης » 19 Αύγ 2019, 22:40

Γειά χαρά στην Ομάδα! Είμαι φίλος του κουκλουθεάτρου, μέλος της UNIMA, αλλά δεν ανοίγω εδώ συχνά συζητήσεις. Μία σκέψη με οδήγησε να το κάνω απόψε, επειδή γνωρίζω πολύ καλά τις κοινωνικές ευαισθησίες και την ανατρεπτική σκέψη και δράση των κουκλουπαικτών/τριών.

Στις 21 του Σεπτέμβρη λοιπόν κλείνουμε ένα χρόνο από τη δολοφονία ενός νέου ανθρώπου και φίλου μου σε έναν πεζόδρομο στην Αθήνα. Μιλάω ασφαλώς για τον Ζακ που επίσης ήταν ένας καλλιτέχνης του Drag Show με την Περσόνα Zackie Oh! Μάλιστα 2 Σεπτέμβρη γίνεται συνέλευση στο Κυριακάτικο Σχολείο, ίσως κάποιοι/ες ήδη να το ξέρετε αυτό.

Είχα πρόσφατα την σκέψη να οργανώσω μία καλλιτεχνική δράση στο σημείο της δολοφονίας. Νομίζω ότι το κουκλοθέατρο ως μορφή τέχνης είναι ιδανικό. Μπορεί να γίνει μία μικρή παράσταση και κατόπιν να ακολουθήσει συζήτηση ή/και κάποιο εργαστήριο κατασκευών. Έχω ήδη σκεφτεί πολλά συγκεκριμένα πράγματα αλλά θα προτιμούσα αν κανείς/καμία από εσάς ενδιαφέρεται να κάνουμε μία ομάδα, ακτιβιστική η οποία να δημιουργηθεί αποκλειστικά για τον λόγο αυτό...

Μπορείτε να απαντήσετε εδώ αλλά καλύτερα με e-mail στο [email protected] με θέμα: Για την καλλιτεχνική δράση για τον Ζακ/τη Ζάκυ.

Υποσημείωση: Ασφαλώς και μπορεί και να μην τα βρούμε και να κάνει ο καθένας το δικό του, αλλά ίσα-ίσα που αυτό ξεπερνά τις προσδοκίες μου, μακάρι να γίνει η Γλάδστωνος σημείο καλλιτεχνικών δράσεων για να φύγει επί τέλους αυτή η σκιά, προσωπικά μέχρι στιγμής αποφεύγω να περνάω από εκεί, νιώθω να ξαναζώ τόσο απαίσια όσο όταν έμαθα κι εγώ ξαφνικά από το FB την είδηση ... :(
Σπύρος Πετρίτης
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 5
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 14:43

Πρόταση / Ιδεά για οργάνωση καλλιτεχνικής δράσης για τον Ζακ/τη Ζάκυ (περ.21/09/2019)

Δημοσίευσηαπό Στάθης Μαρκόπουλος » 22 Αύγ 2019, 09:11

καλημέρα Σπύρο και λοιποί φίλοι,
Πολύ καλή η ιδέα, αν και ο χρόνος σχετικά λίγος.
Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο βαθμό μπορώ να αναλάβω πράγματα, αλλά μπορώ σίγουρα να διαθέσω το εργαστήρι μου (Παλαμηδίου 41, Ακαδημία Πλάτωνα) σαν χώρο και υποδομή συναντήσεων - προετοιμασίας στην περίπτωση που συγκροτηθεί ομάδα για δράση.
Από 1/9 είμαι εκεί φουλ.
καλό τέλος καλοκαιριού - τα κεφάλια μέσα (αλλά πάντα ψηλά!)
στάθης
Κουκλοθέατρο Αιούσαγια!
http://www.ayusaya.com
http://www.unimahellas.org
Άβαταρ μέλους
Στάθης Μαρκόπουλος
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 377
ΕΓΓΡΑΦΗ: 22 Ιαν 2013, 12:29
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΑΓΙΟΥΣΑΓΙΑ!

Πρόταση / Ιδεά για οργάνωση καλλιτεχνικής δράσης για τον Ζακ/τη Ζάκυ (περ.21/09/2019)

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Πετρίτης » 28 Αύγ 2019, 09:39

Γεια σου Στάθη, σε ευχαριστώ.

Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τόσο μικρή ανταπόκριση.

Αλλα αρκεί που ενδιαφέρθηκες εσύ.

Η πατριαρχική βία που ασκήθηκε στον Ζακ απο αυτοκλητους κ μη αστυνομικους δεν ηταν τυχαία κ ούτε θα σταματήσει.

Δυστυχώς θα έχουμε πολλές αφορμές, φοβάμαι ιδιαίτερα μετα την ΔΕΘ.

Οποίος δε βλέπει απο πίσω τους ίδιους μηχανισμούς πειθάρχησης των μελαμψων, φτωχών σωμάτων, των "σκουπιδιών" μάλλον εχει πρόβλημα αντίληψης.

Τον Ζακ δε τον σκότωσαν ως γκευ ακτιβιστή αλλα ως ενα "φτωχό πρεζακι" που δήθεν πήγε να κλέψει απο το ενεχυροδανειστήριο της ομονοιας.

Προφανώς δεν θα είναι καν ο πρώτος άνθρωπος που σκοτώνεται έτσι ενω λιγες μέρες αργότερα βρέθηκε δολοφονημένος με πανω απο 20 μαχαιριές ένας άγνωστης ταυτοτητας άστεγος στον ηλεκτρικο του Ταυρου κ φυσικά κανένα κίνημα αλληλεγγύης δεν στήθηκε.

Όμως ο Ζακ θα νοιαζόταν, το ίδιο κι εγώ, τα ανθρώπινα δικαιώματα κ δη των φτωχών μειονοτικών σωμάτων είναι ενιαία κι ετσι τα βλέπω.

Κ άλλωστε κακώς επικεντρωνουμε μόνο στα Εξάρχεια.

Θα έπρεπε σε ολους τους δρόμους της πόλης μας να κυκλοφορούμε με ασφάλεια.

Υπό αυτή την έννοια ας προσπαθήσουμε κ όλο κ κάτι θα βγει, ίσως κ μονο η εμπειρία της προσπάθειας για μια συλλογική απάντηση, που απο μονη της αξίζει.

Αφορμές για παρουσιαση θα εχουμε δυστυχώς κ το Δεκέμβριο, στην πρωτη επέτειο Γρηγορόπουλου με τον Κορνονεα απέξω. Αυτά!
Σπύρος Πετρίτης
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 5
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 14:43


Επιστροφή στο Άλλα

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron