Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο

Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο

Δημοσίευσηαπό Στάθης Μαρκόπουλος » 02 Δεκ 2015, 09:59

[Προώθηση από Maria Paktiti]

Με μεγάλη χαρά σάς παρουσιάζουμε το Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο.

Οριοθετώντας σημεία στα οποία καλλιτέχνες καλούνται να εκφραστούν, δημιουργούμε το πλαίσιο για αλληλεπίδραση σε έναν κοινό τόπο.

Πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για pop-up performances κάθε είδους: μουσική, χορός, κουκλοθέατρο, circus performing, εικαστικές τέχνες, stand up comedy, παραστατικές τέχνες, storytelling, κτλ.

Παράλληλα, δημιουργείται μια ψηφιακή πλατφόρμα δικτύωσης όπου καταχωρούνται όλοι οι καλλιτέχνες και μέσα από αυτή το κοινό έχει τη δυνατότητα να τους ανακαλύψει και να τους ακολουθήσει στις μελλοντικές δράσεις τους.

Σε αυτό το πλαίσιο, προσκαλούμε τους καλλιτέχνες να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τα στοιχεία τους στην παρακάτω φόρμα: http://listentotheroad.gr/submit.html

Θεωρώντας ότι το Listen to the Road θα ενδιέφερε τα μέλη της ομάδας σας, θα ήταν μεγάλη μας χαρά να τους ενημερώσετε προωθώντας τους αυτό το email και το Κάλεσμα Συμμετοχής το οποίο θα βρείτε στο συνημμένο αρχείο.

Μπορείτε να δείτε την ψηφιακή μας πλατφόρμα εδώ και να ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για το project και τα δημόσια σημεία έκφρασης στα οποία θα παρουσιάζουν οι καλλιτέχνες το έργο τους.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Φιλικά,

--
Maria Paktiti
Community Manager
website | http://www.listentotheroad.gr
email | [email protected]
telephone | (+30)2103230005
mobile phone | (+30)6983738235

LTTR.png
LTTR.png (75.27 KiB) 3908 προβολές

Listen to the Road_Open Call_f.docx
(15.27 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 252 φορές
Κουκλοθέατρο Αιούσαγια!
http://www.ayusaya.com
http://www.unimahellas.org
Άβαταρ μέλους
Στάθης Μαρκόπουλος
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 377
ΕΓΓΡΑΦΗ: 22 Ιαν 2013, 12:29
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΑΓΙΟΥΣΑΓΙΑ!

Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 02 Δεκ 2015, 22:25

Στάθη καλησπέρα,

Θα μας πέσουν εντελώς τα μαλλιά. Δε φτάνει που δεν έχει πάρει κανένας θέση υποστηρικτική απέναντι στην Εύα και το σοβαρότατο θέμα της που το έχει ποστάρει από προχτές, μας προωθείς και αυτό το απαίσιο πρόγραμμα - δήθεν καινοτομίας. Αν έχει κάποιος χρόνο να πάει να κάνει αυτήν την αίτηση της πλάκας, καλύτερα να τον αφιερώσει για να στηρίξει την Εύα σε αυτό που περνάει.

Τους συγκεκριμένους εγώ πήγα στη σελίδα τους στο facebook πριν κάτι μέρες και τους τα είπα όσα είχα να τους πω - δηλαδή την άποψή μου δε θα τη μάθουν τώρα, την ξέρουν και συνεχίζουν ακάθεκτοι: Μάλιστα τόλμησαν να με βάλουν στο newsletter τους χωρίς την άδειά μου για να μου προωθούν αυτά τα οποία πόσταρες. Ειλικρινά δεν περίμενα να ανέβει αυτό το πράγμα εδώ ως σοβαρή περίπτωση για να συμμετέχει κανείς από όσους είναι κουκλοπαίκτες.

Όταν εγώ τους μίλησα τότε στο facebook, στους όρους συμμετοχής τους είχαν γράψει ότι απαγορεύεται να βγάλει ο συμμετέχοντας καπέλο. Τους έκραξα κανονικότατα (όπως θα δείτε στην εικόνα που επισυνάπτω) και τώρα αν διαβάσετε -γιατί είναι εκ του πονηρού αυτά- δεν το αναφέρουν αλλά γράφουν μεταξύ άλλων ότι ο συμμετέχοντας υποχρεούται να μην πουλά υλικό ακόμα κι αν είναι στην πνευματική του ιδιοκτησία. Ξέρετε ότι η παρουσία μας στο δρόμο με καπέλο θεωρείται από το νόμο εμπορική δραστηριότητα; Αντιλαμβάνεστε ότι με αυτόν τον όρο θα μας κάνουν και χάρη αν θα μας επιτρέψουν (μόνο προφορικά, γιατί γραπτά θα δείτε τι λένε παρακάτω) να βγάλουμε καπέλο;

Όποιος θέλει να βγάζει καπέλο σε μαγαζιά είναι δικαίωμά του και βασίζεται στην κρίση του, όποιος δε θέλει πάλι δικαίωμά του, δε θα κάτσω να κρίνω τις επιλογές κανενός όπως δε θέλω και να μου λένε εμένα τι να κάνω και τι όχι. Με τις επιλογές μας όμως καθορίζουμε το μέλλον μας, και οι όμοιες επιλογές πολλών ανθρώπων που εντάσσονται σε ένα κλάδο καθορίζουν ο μέλλον του ίδιου του κλάδου. Και αυτός είναι ο λόγος που γράφω για να τα δουν όλοι αυτά που θα πω επειδή είναι πολύ σημαντικό.

Το καπέλο στο δρόμο είναι μια κίνηση επαναστατική, μια κίνηση που δηλώνει ότι η εκμετάλλευση δεν έχει χώρο δίπλα στην ελευθερία. Παίζουμε στο δρόμο σημαίνει είμαστε ελεύθεροι και δεν έχουμε αφεντικό. Βγάζω καπέλο στο δρόμο σημαίνει μόνο ομορφιά, αξιοπρέπεια και επιβίωση.

Μετά λοιπόν από όλα όσα έγιναν και μπορέσαμε να παίρνουμε ως κουκλοπαίκτες άδεια από το Δήμο Αθηναίων -δωρεάν παρακαλώ- για να παίζουμε στο δρόμο και να μη θεωρούμαστε επαίτες, εσείς προωθείτε ποστ ανθρώπων που λαδώνουν το γρανάζι του συστήματος που σας πατάει στο λαιμό; Δωρεάν πάλι βεβαίως θα πάρετε άδεια για να παίξετε μέσα από το πρόγραμμα αυτό αλλά ενώ εσείς θα παίζετε τζάμπα και θα έχετε και νταβατζή, αυτοί θα σας πουλάνε δήθεν προβολή και θα πληρώνονται για τη δουλίτσα τους. Διαβάσατε τους όρους να δείτε ότι δεν αναλαμβάνουν ούτε καν την κάλυψη των εξόδων που αφορούν την παρουσία σας στο δρόμο; Θέλουν να παίξει κουκλοπαίκτης από μας τζάμπα και έχουν τα μούτρα να γράφουν ότι δε θα πληρώσουν ούτε το εισιτήριό του ΟΑΣΑ; Απόλυτη ξεφτίλα να το λένε και εντελώς τραγικό να το δεχτεί κανείς.

Στάθη το ξέρεις ότι αυτούς τους υποστηρίζει η Εταιρεία Ανάπτυξης και Τουριστικής Προβολής Αθηνών; Ξέρεις ότι αυτοί συνδέονται με το Δήμο Αθηναίων, το Υπουργείο Ανάπτυξης και Εργασίας και το ΕΣΠΑ; Ξέρεις πόσα εκατομμύρια έχουν ριχτεί για να σου προβάλλουν εσένα και εμένα τόσο όμορφη την εκμετάλλευση που θα γίνει στους καλλιτέχνες;

Τι αηδίες είναι αυτές; Και ποιος είναι αυτός που θεωρεί καινοτομία και πρόοδο να μην δικαιούμαι εγώ ένα κομμάτι ψωμί από τη δουλειά που πάτησα για μήνες ολάκερους περιμένοντας να παίξω μια παράσταση; Αυτά μας θάψανε, σαν τα πρόβατα θα πάμε και θα λέμε και ευχαριστώ για την προβολή.

Στάθη, προφανώς προώθησες ένα μήνυμα που δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τους όρους συμμετοχής! Το κάλεσμα αυτό είναι σαν ταφόπλακα για όσα έχει κάνει ως τώρα όποιος βγήκε με θάρρος από εμάς και διεκδίκησε στο δρόμο ένα καλύτερο αύριο. Είναι ταφόπλακα σε αυτά που κάνεις εσύ ο ίδιος! Εγώ σε θαυμάζω πολύ και εσένα και πολλούς που έχετε προσφέρει στο κουκλοθέατρο. Αγαπάω το κουκλοθέατρο τόσο πολύ και είναι τέτοια κατάντια να έχουμε μια ένωση κουκλοπαικτών που όμως δεν είναι ενωμένη σα γροθιά και έξυπνη σαν ομάδα. Οι καιροί είναι τόσο δύσκολοι, η κρίση μας έχει γονατίσει όλους, άνθρωποι δεν έχουν να φάνε και ίσως αύριο δε θα έχω και εγώ ένα πιάτο φαΐ και σας παρακαλώ θερμά να σταματήσετε όλοι σας επιτόπου και να σκεφτείτε πόση δύναμη έχει η ομάδα μας.

Αν θέλετε να πάει μπροστά το κουκλοθέατρο στην Ελλάδα να βάλετε όρους απαράβατους για όσους είναι επίσημα μέλη και σέβονται τη δουλειά που διάλεξαν να υπηρετούν. Να μπουν όροι για το τι θα δεχόμαστε και τι όχι ως επαγγελματίες. Το πρόγραμμα αυτό με προσβάλλει μόνο που υπάρχει και που προωθείται ως καινοτομία. Προσβάλλει το κουκλοθέατρο και τη νοημοσύνη του κοινού που πιστεύει στις κούκλες μας, θάβει τις ελπίδες για ένα καλύτερο αύριο για την ένωση κουκλοπαικτών.

Θα σας παραθέσω ακριβώς τα αισχρότερα σημεία των όρων. Είναι ακριβής αντιγραφή από τους όρους συμμετοχής που έχουν αναρτημένους στη σελίδα τους αυτοί οι άνθρωποι:

1) "Για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται η ανεπιφύλακτη αποδοχή όλων των παρόντων όρων..."
2) "Η Διοργανώτρια δεν αναλαμβάνει καμία υποχρέωση αναφορικά με την εξασφάλιση, την υποβοήθηση της πρόσβασης σε χώρους διαδικτύου ή στον χώρο της παράστασης." "Η Διοργανώτρια δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε επιβάρυνση των συμμετεχόντων - χρηστών εκ των άνω αιτιών."
3) "Επίσης όλοι οι συμμετέχοντες αναγνωρίζουν, δηλώνουν και αποδέχονται ρητώς και ανεπιφύλακτα ότι: [...] ζ) παρέχουν τη συγκατάθεση και εξουσιοδότηση για τη διαφημιστική εκμετάλλευση κάθε σχετικού γεγονότος, χωρίς την υποχρέωση πρότερης ενημέρωσης ή καταβολής αποζημίωσης. Η Διοργανώτρια επίσης διατηρεί το δικαίωμα δημοσίευσης οπτικοακουστικού υλικού από την παράσταση του κάθε συμμετέχοντα."
4) "Στον επιλεγμένο συμμετέχοντα χορηγείται ειδικό διακριτικό το οποίο και φορά σε εμφανές σημείο κατά τη διάρκεια της παράστασης και ισχύει μόνο για αυτή την παράσταση."
5) "Ο επιλεγμένος συμμετέχοντας κατά τη διάρκεια της παράστασης - εμφάνισης στα δημόσια σημεία: [...] β. δεν επιτρέπεται να πουλά υλικό είτε έχει την πνευματική ιδιοκτησία αυτού είτε όχι."
6) "Σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται η Διοργανώτρια για τυχόν άμεσες ή έμμεσες ζημίες, δαπάνες και έξοδα που μπορεί να προκύψουν από τυχόν δυσλειτουργία ή καθυστέρηση ή οποιαδήποτε άλλη αιτία σχετικά με τις παραστάσεις Προγράμματος. Επίσης, η Διοργανώτρια δεν υπέχει ουδεμία ευθύνη, ποινική ή αστική προς οποιονδήποτε συμμετέχοντα ή τρίτο, για οποιοδήποτε ατύχημα ήθελε συμβεί και/ή ζημία και/ή βλάβη σωματική ή υλική ήθελε προκληθεί σε αυτούς σχετιζόμενη άμεσα ή έμμεσα με τις παραστάσεις ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία.
7) "Η Διοργανώτρια από τη μεριά της δεν αποκτά πνευματικά δικαιώματα για το υλικό του συμμετέχοντα. Παρόλα αυτά έχει κάθε δικαίωμα να αναπαράγει βίντεο ή φωτογραφίες από την παράσταση - εμφάνισή του σε ένα από τα δημόσια σημεία αλλά και το υλικό που καταχωρεί ο συμμετέχοντας στην ιστοσελίδα στο πλαίσιο του προγράμματος στην επίσημη ιστοσελίδα, στα κοινωνικά δίκτυα και σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο ή ψηφιακό τύπο."
8) "Η Διαχειρίστρια δεν φέρει καμία ευθύνη για τις δαπάνες που πραγματοποιούνται από τους συμμετέχοντες για τη δήλωση της συμμετοχής τους ή την πραγματοποίηση της παράστασής τους - εμφάνισης στο δημόσιο σημείο."

ΝΤΡΟΠΗ - ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.

Εικόνα
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη

Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο

Δημοσίευσηαπό Στάθης Μαρκόπουλος » 03 Δεκ 2015, 10:29

η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα αναλυτικά όπως δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα και τα μηνύματα για την Λεμονιά.
Το προώθησα όχι για να το υποστηρίξω -και με την πρώτη ματιά το πράγμα φαίνεται περί τίνος πρόκειται, όπως και πολλά άλλα παρόμοια- αλλά για ενημέρωση του τι κυκλοφορεί τριγύρω.
Θα επανέλθω και για τα δύο μόλις μπορέσω.
ευχαριστώ πάντως κατ γα την αναλυτική κριτική!
Κουκλοθέατρο Αιούσαγια!
http://www.ayusaya.com
http://www.unimahellas.org
Άβαταρ μέλους
Στάθης Μαρκόπουλος
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 377
ΕΓΓΡΑΦΗ: 22 Ιαν 2013, 12:29
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΑΓΙΟΥΣΑΓΙΑ!

Listen to the Road, ένα δίκτυο σημείων έκφρασης στο δημόσιο χώρο

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 03 Δεκ 2015, 15:20

Στάθης Μαρκόπουλος έγραψε:ευχαριστώ πάντως κατ γα την αναλυτική κριτική!


Η κριτική δεν αφορούσε εσένα, Στάθη, σε καμία περίπτωση και ελπίζω να μην το έλαβες έτσι. :(
Απλά το είδα μπροστά μου αυτό το πράγμα για τρίτη φορά μέσα σε δέκα μέρες και είναι απελπιστικό να βλέπω να αυξάνεται και το κοινό που τους ακολουθεί.

Σέβομαι το έργο σου, την παρουσία σου στο κουκλοθέατρο και σε έχω σα δάσκαλό μου.
Άλλη φορά θα προσπαθώ να έχω περισσότερη ψυχραιμία, σε παρόμοια ζητήματα.

Θα περιμένω τις απαντήσεις σου με πολύ ενδιαφέρον.
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη


Επιστροφή στο Ανακοινώσεις

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες

cron