Γενική συνέλευση 17/5/21

Γενική συνέλευση 17/5/21

Δημοσίευσηαπό Unima » 13 Μάιος 2021, 17:53

Ορίσαμε μια Γενική διαδικτυακή συνέλευση για την Δευτέρα στις 17/5/2021 στις 20.00.
Υπάρχει μεγάλη ανάγκη να προσπαθήσουμε να είμαστε συνεπείς στην ώρα λήξης, 23.00, γι’ αυτό παρακαλούμε να είμαστε στην ώρα μας.

Στα θέματα της ατζέντας θα είναι:
1.Ενημέρωση για το Διεθνές Συνέδριο (60’)
2.Ενημέρωση από τις αντίστοιχες ομάδες:
Α) για την εξέλιξη του Σωματείου(30’)
Β) για το Ταμείο Αλληλεγγύης(30’)
Γ) για την εύρεση χώρου. Θα συζητηθεί μια πρόταση μέλους για συγκατοίκηση με άλλο σύλλογο. (30’)
5. Πρόταση από μέλος για δράσεις (30’)

Αν υπάρχει κάποια πρόταση, θέμα, σκέψη που θέλετε να συμπεριληφθεί στην ατζέντα, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας για να έχουμε καλύτερο έλεγχο της ατζέντας.

Καλή συνέχεια!
:hi:

Σημείωση εκ της γραμματέως :geek:
Επηρεασμένη από το συνέδριο σημείωσα τον χρόνο που ιδανικά θα πρέπει να συζητηθεί το κάθε θέμα (κατά προσέγγιση) για να διαρκέσει η συνέλευση τρεις ώρες!!!Εντάξει, μοιάζει δύσκολο :shock: ... αλλά είπα να το δούμε γραπτώς μήπως και λειτουργήσει νοητικώς ή τηλεπαθητικώς ή συναισθηματικώς ή και ψυχικώς!
Η προσπάθεια μετράει!!

* Για να βλέπετε τα πρακτικά θα πρέπει να είστε συνδεδεμένοι στο φόρουμ.
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ
[email protected]
6909934376
Άβαταρ μέλους
Unima
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 360
ΕΓΓΡΑΦΗ: 04 Σεπ 2018, 15:51
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ

Γενική συνέλευση 17/5/21

Δημοσίευσηαπό Ελένη Βογιατζίδου » 17 Μάιος 2021, 13:40

Καλησπέρα, ήθελα να ενημερώσω ότι δυστυχώς δε θα μπορέσω να είμαι στη συνέλευση, θα προσπαθήσω να μπω πιο αργά αλλά δεν είναι σίγουρο. Ήθελα πολύ να είμαι γιατί όλα τα θέματα που είναι να συζητηθούν έχουν ενδιαφέρον και με απασχολούν κι εμένα σαν σκέψεις.

Θα ήθελα από την μεριά μου να μοιραστώ μαζί σας ότι για εμένα η συμμετοχή μου στο συνέδριο ήταν σημαντική και το παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον, σας ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δώσατε. Προσωπικά, δε μίλησα αλλά ρούφηξα κουβέντες, ονόματα, φάτσες, προτζεκτ, σκέψεις, προτάσεις και προσπάθησα μέσω του τσατ να προτείνω και να δηλώσω παρουσία. Οι ανοιχτές κουβέντες ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια ανταλλαγής και επικοινωνίας αν και ο χρόνος περιορισμένος πήρα πολλές πληροφορίες και ιδέες.

Σημαντική πληροφορία, αν δεν κάνω λάθος, στο συνέδριο συμμετείχαν τουλάχιστον 140 άνθρωποι από όλο τον κόσμο και στις κουβέντες ένα μέσο όρος 25-40 άτομα.
Από όλη την εμπειρία κρατάω την οργάνωση τους, την ενημέρωση από πριν, την τεχνική υποστήριξη, τον τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους, με ενθάρρυνση και ευγένεια, την πειθαρχία τους, σε γενικές γραμμές, στην διαδικασία, ότι υπήρχε διαδικασία και προσπαθούσαν σχεδόν όλοι να την ακολουθήσουν, ότι αν και μη λειτουργικό κάποιες στιγμές η χρονομέτρηση είναι ένας τρόπος να μην ξεφεύγουμε από τον χρόνο αλλά όλα αυτά απαιτούν από εμάς μια κοινή αποδοχή και συμφωνία στους όρους της συνέλευσης έτσι ώστε να είναι πιο ξεκούραστη και δίκαιη. Τα θέματα της ατζέντας τα είχαν από πριν στείλει και μελετήσει, κάποιοί, ώστε να μην χάνεται χρόνος οπότε προχωράνε στις τοποθετήσεις, με χρόνο και με χέρι ποιος θέλει να πει, εδώ ίσως ήθελε λίγο χρόνο παραπάνω. Είχε ενδιαφέρον η ισότιμη κατανομή του χρόνου και πως προσπαθούσαν να εξαντλήσουν αυτά που θέλουν να πουν μέσα σε αυτόν χωρίς να παίρνουν συνέχεια το λόγο οι ίδιοι, τουλάχιστον όχι για το ίδιο θέμα, γιατί η αλήθεια είναι ότι το να μονοπωλείται η κουβέντα είναι διεθνές και πανανθρώπινο ελάττωμα...
Θα ήθελα κάποια στιγμή κι εμείς να επαναπροσδιορίσουμε τον τρόπο που γίνονται οι συνελεύσεις για να μπορούν να αγκαλιάζουν πιο πολύ κόσμο, να είναι ξεκούραστες, να βγαίνει νόημα και να έχει αποτέλεσμα.
Όπως καταλάβατε εγώ ενθουσιάστηκα με την διαδικασία...και για να προλάβω, δε λέω ότι δεν είχε τα προβλήματα της αλλά μερικά πράγματα λειτούργησαν και αυτά θα μπορούσαμε να αντιγράψουμε, να συζητήσουμε και να προσαρμόσουμε στα δικά μας δεδομένα...δική μου ανάγκη ξεκάθαρα!

Τέλος, παροτρύνω όλους μας να μπούμε στο Διεθνές site και να το ψάξουμε γιατί υπάρχουν άπειρες πληροφορίες που μπορεί να μας ενδιαφέρουν και να μας βοηθήσουν. Συμβαίνουν τόσα σε διεθνές επίπεδο που είναι κρίμα να μην τα μαθαίνουμε, ή να μην τους δίνουμε σημασία και να μην συμμετέχουμε είτε συλλογικά είτε ατομικά.
Τα υπόλοιπα πιο αναλυτικά και επίσημα θα σας τα πουν οι κανσελρος!

Δε θα σταθώ στα υπόλοιπα θέματα της συνέλευσης γραπτώς γιατί δε το θεωρώ σωστό...ας ήμουν στη συνέλευση ..
Ήθελα να μοιραστώ τα σημεία που εγώ ξεχώρισα από το συνέδριο μήπως και πάρουμε ιδέες και εκμεταλλευτούμε κάποιους τρόπους που βλέπουμε ότι λειτουργούν.
Αν πάλι όχι..!
:hi:
Άβαταρ μέλους
Ελένη Βογιατζίδου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 187
ΕΓΓΡΑΦΗ: 24 Ιαν 2013, 16:27

Γενική συνέλευση 17/5/21

Δημοσίευσηαπό Φ. Τσίτου » 17 Μάιος 2021, 19:17

καλησπέρα ξέρει κανείς κωδικούς ζουμ κλπ?
φαίη
Φ. Τσίτου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 9
ΕΓΓΡΑΦΗ: 22 Απρ 2015, 18:05
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: δύτες


Επιστροφή στο Ανακοινώσεις

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 28 επισκέπτες

cron