....ψάχνοντας τίτλο για τον Έρωτα!

Πληροφορίες για εργαστήρια κουκλοθεάτρου στην Επαρχία.

....ψάχνοντας τίτλο για τον Έρωτα!

Δημοσίευσηαπό Μαριαλένα Τσιαμούρα » 20 Μαρ 2017, 22:15

….ψάχνοντας τίτλο για τον Έρωτα!

ένα βιωματικό σεμινάριο εμψύχωσης κούκλας για ενήλικες βασισμένο στη θεωρία και τη φιλοσοφία της θεραπείας gestalt
στα πλαίσια της Παγκόσμιας Μέρας Κουκλοθεάτρου 2017 στα Γιάννενα

fb event: https:[url]//www.facebook.com/events/1433702236661272/[/url]

Απευθύνεται σε νηπιαγωγούς, δασκάλους, κουκλοπαίχτες, ηθοποιούς, μουσικούς, ψυχολόγους, ψυχοθεραπευτές, φοιτητές, και σε όσους ακόμα αγαπούν το κουκλοθέατρο ή την ψυχοθεραπεία..... ή και τα δυο!

Ημερομηνίες:
1η ομάδα: Παρασκευή, 24/3 ώρα 14:00-18:00
2η ομάδα: Σάββατο, 25/3 ώρα 12:00-16:00


Κόστος: 20 ευρω

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής!
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6944371206
[email protected]

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Χώρος:
Θυμωμένο Πορτραίτο, Καποδιστρίου 20

Συντονίστριες:
Λιάνα Δάκτυλα, Ψυχολόγος ΑΠΘ, εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή, απόφοιτη ψυχοθεραπεύτρια Gestalt, κουκλοπαίχτρια
Μαριαλένα Τσιαμούρα, Παιδαγωγός Προσχολικής Ηλικίας, κουκλοπαίχτρια, τελειόφοιτη θεραπεύτρια Gestalt

Περιγραφή:
«…και όταν γίνω άνθρωπος ολοκληρωμένος, που δε χρειάζεται κανέναν για να επιβιώσει, τότε σίγουρα θα βρω κάποιον επίσης ολοκληρωμένο για να μοιραστούμε αυτά που έχω κι αυτά που έχει.
Αυτό είναι το νόημα της σχέσης: όχι η σωτηρία, αλλά η επαφή. Ή, μάλλον, οι επαφές.
Εγώ μ’ εσένα.
Εσύ μ’ εμένα.
Εγώ μ’ εμένα.
Εσύ μ’ εσένα.
Εμείς με τον κόσμο.»
(Χ. Μπουκάι – Σ. Σαλίνας, Να βλέπεις στον έρωτα, 2012)

Στο σεμινάριο αυτό, τα αντικείμενα θα πάρουν ζωή, και η κούκλα θα γίνει το εργαλείο για να ερευνήσουμε ένα κομματάκι από το μυστήριο που λέγεται έρωτας. Μέσα από βιωματικές ασκήσεις και εμψύχωση αντικειμένων, θα παρατηρήσουμε πως το άψυχο συναντά το έμψυχο, πως ο έρωτάς μου συναντά τον έρωτά σου, πως οι έρωτές μας, γίνονται ο Έρωτάς μας.

Γιατί, ως γνωστόν, αν οι κούκλες ξέρουν να κάνουν κάτι, αυτό είναι να ερωτεύονται. Εμείς;;
Άβαταρ μέλους
Μαριαλένα Τσιαμούρα
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 71
ΕΓΓΡΑΦΗ: 15 Ιούλ 2013, 10:58


Επιστροφή στο Επαρχία

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron