Και τελικά;;; Θα παίξουμε;;;

Πληροφορίες για εργαστήρια κουκλοθεάτρου στην Επαρχία.

Και τελικά;;; Θα παίξουμε;;;

Δημοσίευσηαπό Μαριαλένα Τσιαμούρα » 17 Μαρ 2016, 01:44

Κι ύστερα μεγάλωσα. Άφησα τον τίτλο του παιδιού και συνάντησα εκείνον του ενήλικα. Μα κράτησε η ψυχή μου το παιχνίδι. Σαν ανάγκη όμως ή σαν συνήθεια; Μια καλά αναπτυγμένη δεξιότητα, που όμως με τα χρόνια έχασε τη μαγεία της.
Άραγε θυμάμαι να παίζω; Κι αν δε θυμάται το μυαλό μου, μήπως θυμάται το σώμα μου; Κι αν δε θυμάται το σώμα μου, τότε... θυμούνται οι κούκλες μου!
Στο σεμινάριο αυτό, η κούκλα θα γίνει το εργαλείο για να παρατηρήσουμε τη μαγική σχέση ανάμεσα στον αυθορμητισμό του παιδιού και τη σοβαρότητα του ενήλικα. Μέσα από βιωματικές ασκήσεις, κατασκευή και εμψύχωση κούκλας, και πάντα προς αναζήτηση του ολόκληρου, θα ανακαλύψουμε πως το άψυχο συναντά το έμψυχο, πως η ενήλικη ζωή έρχεται να συναντήσει την παιδική ηλικία.


* * * * * * * * * * * * * * *
Και τελικά;;; Θα παίξουμε;;;
σαν παιδιά; σαν ενήλικες; από συνήθεια ή από ανάγκη;
Οι κούκλες θα μας πουν!

ένα βιωματικό σεμινάριο ψυχοθεραπείας για ενήλικες με βασικό εργαλείο την κούκλα
στα πλαίσια της Παγκόσμιας Μέρας Κουκλοθεάτρου 2016 στα Γιάννενα

Απευθύνεται σε νηπιαγωγούς, δασκάλους, κουκλοπαίχτες, ηθοποιούς, μουσικούς, ψυχολόγους, ψυχοθεραπευτές, φοιτητές, και σε όσους ακόμα αγαπούν το κουκλοθέατρο ή την ψυχοθεραπεία..... ή και τα δυο!

Ημερομηνίες:
1η ομάδα: Τετάρτη, 23/3, 5μμ - 9 μμ
2η ομάδα: Πέμπτη, 24/3, 11πμ - 3 μμ

Κόστος: 15 ευρω

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής!
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6944371206
[email protected]

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Χώρος:
Θυμωμένο Πορτραίτο, Καποδιστρίου 20

Συντονίστριες:
Λιάνα Δάκτυλα, Ψυχολόγος ΑΠΘ, εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή, απόφοιτη ψυχοθεραπεύτρια Gestalt, κουκλοπαίχτρια
Μαριαλένα Τσιαμούρα, Παιδαγωγός Προσχολικής Αγωγής, κουκλοπαίχτρια, εκπαιδευόμενη θεραπεύτρια Gestalt
ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ
kai telika; 8a pai3oume;.jpg
αφίσα
kai telika; 8a pai3oume;.jpg (3.46 MiB) 18554 προβολές
Άβαταρ μέλους
Μαριαλένα Τσιαμούρα
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 71
ΕΓΓΡΑΦΗ: 15 Ιούλ 2013, 10:58


Επιστροφή στο Επαρχία

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron