Χαιρετισμός από την Karen Smith, πρόεδρο της διεθνούς Ένωσης κουκλοθέατρου

Περί συνελεύσεων, πρακτικά και άλλα θέματα οργάνωσης.

Χαιρετισμός από την Karen Smith, πρόεδρο της διεθνούς Ένωσης κουκλοθέατρου

Δημοσίευσηαπό Unima » 09 Αύγ 2021, 12:42

Dear members of UNIMA Hellas,

*Ακολουθεί στα ελληνικά

On behalf of your UNIMA friends, I send you all – and also to all of your fellow citizens – my heartfelt concern during these unbelievable difficult times that your country is going through this summer.



Devastating fires are becoming all too frequent events around the world.



From personal experience as an Australian who also lives part of the year in California, bushfires/wildfires are now a constant theme in many of our lives. On New Year’s Eve, 2019, while my parents and I barely managed to evacuate to Sydney from our home located in a small village on the South Coast of New South Wales, my husband and son stayed behind to prepare the property against the inferno that was bearing down on the area and to assist the firefighting effort. While the village was eventually saved, they could not evacuate for over a week as the surrounding forest was burning and the one road to the highway was thus closed; nor could they contact us as the electricity poles and Internet towers had been destroyed in the flames. The 2019-2020 Australian bushfires were the worst my country had experienced in living memory, with a devastating loss to native wildlife and habitat that still haunts us.



I pray that the fires currently blazing in Greece will very soon be extinguished. I pray that there will not be any loss of human life. And I pray that the animals will survive, that historic towns will not be destroyed, that life will soon return to as normal as is possible during these very difficult times.



Your UNIMA friend,



Karen



Karen Smith

President, UNIMA International

[email protected]

[email protected]



Αγαπητά μέλη της UNIMA Ελλάς,

Εκ μέρους των φίλων σας της UNIMA, σας στέλνω όλους - και επίσης σε όλους τους συμπολίτες σας - την εγκάρδια ανησυχία μου σε αυτούς τους απίστευτους δύσκολους καιρούς που περνά η χώρα σας αυτό το καλοκαίρι. Οι καταστροφικές πυρκαγιές γίνονται πολύ συχνές εκδηλώσεις σε όλο τον κόσμο. Από προσωπική εμπειρία ως Αυστραλός που ζει επίσης μέρος του χρόνου στην Καλιφόρνια, οι πυρκαγιές/πυρκαγιές αποτελούν πλέον σταθερό θέμα σε πολλές από τις ζωές μας. Παραμονή Πρωτοχρονιάς, 2019, ενώ οι γονείς μου και εγώ μόλις που καταφέραμε να απομακρυνθούμε στο Σίδνεϊ από το σπίτι μας που βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό στη νότια ακτή της Νέας Νότιας Ουαλίας, ο σύζυγός μου και ο γιος μου έμειναν πίσω για να προετοιμάσουν την ιδιοκτησία ενάντια στην κόλαση που ήταν πλησιάζουν την περιοχή και βοηθούν την προσπάθεια κατάσβεσης. Ενώ το χωριό τελικά σώθηκε, δεν μπόρεσαν να εκκενωθούν για πάνω από μία εβδομάδα καθώς το γύρω δάσος έκαιγε και ο ένας δρόμος προς την εθνική οδό έκλεισε έτσι. ούτε μπορούσαν να επικοινωνήσουν μαζί μας καθώς οι κολώνες ηλεκτρικού ρεύματος και οι πύργοι Διαδικτύου είχαν καταστραφεί από τις φλόγες. Οι πυρκαγιές της Αυστραλίας 2019-2020 ήταν οι χειρότερες που είχε ζήσει η χώρα μου στη ζωντανή μνήμη, με μια καταστροφική απώλεια για την εγγενή άγρια ζωή και τους οικότοπους που εξακολουθούν να μας στοιχειώνουν. Προσεύχομαι να σβήσουν πολύ σύντομα οι φωτιές που φλέγονται στην Ελλάδα. Προσεύχομαι να μην υπάρξει απώλεια ανθρώπινης ζωής. Και προσεύχομαι να επιβιώσουν τα ζώα, να μην καταστραφούν οι ιστορικές πόλεις, ότι σύντομα η ζωή θα επανέλθει στο φυσιολογικό όσο είναι δυνατόν σε αυτούς τους πολύ δύσκολους καιρούς.

Ο φίλος σου UNIMA,

Κάρεν

Κάρεν Σμιθ
Πρόεδρος, UNIMA International
[email protected]
[email protected]
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ
[email protected]
6909934376
Άβαταρ μέλους
Unima
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 360
ΕΓΓΡΑΦΗ: 04 Σεπ 2018, 15:51
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ


Επιστροφή στο Διοικητικό Συμβούλιο

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

cron