Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου 2015

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου 2015

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 13 Ιαν 2015, 01:09

:hi: γεια σας!!! :hi:

Δε βρήκα αντίστοιχο θέμα, οπότε άνοιξα εγώ ένα για να γράψουν εδώ όσοι έχουν ιδέες για την παγκόσμια ημέρα κουκλοθεάτρου και να δούμε πού θα καταλήξουμε.

Πιστεύω ότι είναι αναγκαίο να υπάρχει σκηνοθεσία. Οι ιδέες που παρουσίασα στη συνέλευση είναι οι εξής:

1) Να οργανώσουμε συναυλία κουκλών προς τιμήν της παγκόσμιας ημέρας κουκλοθεάτρου. Να συμμετέχουν όλοι οι κουκλοπαίκτες με όσα κουκλάκια θέλει/έχει ο καθένας και να τα βάλουμε να πουν ή να χορέψουν τραγουδάκια στο πλαίσιο της συναυλίας. Η εν λόγω παρέλαση που συζητήσαμε (όπως εκείνη που είχαν κάνει κάποια παιδιά στην Ερμού) μπορεί να καταλήγει σε κάποια πλατεία όπου θα έχουμε στήσει τη σκηνή κλπ Μπορούν ενδιάμεσα να τραγουδούν και μουσικοί/τραγουδιστές, ή κάποια κούκλα να διαβάσει κάποιο ποιήμα που έγραψε για να πει πόσο αγαπά τη μέρα αυτή κλπ. Σε αυτό που έχω στο μυαλό μου η σκηνή της συναυλίας θα είναι μια σκηνή για να παίξουν οι κούκλες με τον κόσμο με θέμα την ημέρα κουκλοθεάτρου. Θα είναι στην ουσία σαν αυτοσχεδιαστική παράσταση με τη συμβολή όλων και κάθε κουκλίτσα θα μπορεί να συμβάλει στο πρόγραμμα των τραγουδιών με το να επιλέξει ποιό τραγούδι την εκφράζει εκείνη την ημέρα και γενικά κάθε κούκλα θα πει όσα θέλει να πει με αφορμή την ημέρα. Για κούκλες που δε μιλάνε η μόνη λύση είναι να χορεύουν :lol: :lol: :lol: :lol: αλλά και να κάνουν blend in στον κόσμο και να διασκεδάσουν με ό,τι τρόπο θέλουν παρακολουθώντας τη συναυλία που κάνουν οι φίλοι τους. :P :P :!:

2) Αυτή η ιδέα είναι καταπληκτική για πάρκο/δασάκι κλπ. Και βρίσκω ότι θα έχει και χαμηλό budget, κάτι που είναι εξαιρετικά βοηθητικό λόγω κρίσης. Σκέφτομαι να στηθεί ένα χωριό κουκλών ή μια μικρή πολιτεία σε κέντρικό πάρκο (στην Ακαδημία Πλάτωνος δεν έχω πάει - εμένα μου αρέσει το Πεδίον του Άρεως ή ο :arrow: Εθνικός Κήπος ?!?!? :P ). Θα μου άρεσε πολύ να παρουσιαστεί σαν το ανυπότακτο χωριό του Αστερίξ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και εκεί οι κούκλες μας να ζουν τη ζωούλα τους π.χ να έχουν σπιτάκια, να απλώνουν τα ρούχα τους, να σαλαγάνε τις δεκαοχτούρες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: πολύ αστείο θα είναι. Γενικά να μιλάνε με κόσμο και να εξηγούν ότι σήμερα στο χωριό τους αποφάσισαν να ενημερώσουν σωστά τον κόσμο, αφού κανείς άλλος δεν το κάνει, για την παγκόσμια ημέρα του κουκλοθεάτρου. Το concept έχει ως εξής: Οι μόνοι κάτοικοι του χωριού είναι κούκλες, όχι κουκλοπαίκτες ή άνθρωποι. ΟΙ κούκλες θα είναι εθελοντές της δράσης, θα μοιράζουν φυλλάδια, θα δίνουν οδηγίες αν γίνεται κάπου εργαστήριο π.χ. κλπ. Θέματα συζήτησης πέρα από την ημέρα κουκλοθεάτρου μπορεί να είναι το τι είδη κούκλας υπάρχουν(η κάθε κούκλα να μπορεί να εξηγήσει τι είδους κούκλα είναι), η ιστορία του ελληνικού και του παγκόσμιου κουκλοθεάτρου. Μπορούν οι κούκλες να συζητούν για τη σχέση τους με τον κουκλοπαίκτη τους κλπ. Συνολικά αυτό θα είναι σαν μια διαδραστική αυτοσχεδιαστική παράσταση όπου μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μεγέθη κούκλας (π.χ. στην είσοδο στο καλωσόρισμα μπορεί να βάλουμε γιγαντόκουκλες :cry: :D :cry: συγκινήθηκα ) Στο τέλος της ημέρας οι κούκλες μπορεί να κάνουν παρέλαση για να δείξουν πόσο δυνατοί είναι οι κουκλοπαίκτες τους οι άμοιροι που θα τις κρατάνε σε όλη τη διαδρομή :lol: :lol: :lol: ή να κάνουν πορεία για τα δικαιώματά τους κλπ.

Συμφωνώ να μην παιχτούν ήδη έτοιμες παραστάσεις από κανέναν.

Άρματα δε βάζω παιδιά γιατί προφανώς θέλει λεφτά και δεν έχουμε.

Επίσης θεωρώ ότι είναι λάθος να μην παρουσιαστούν υποτυπωδώς οι ομάδες των κουκλοπαικτών. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν εκατό φυλλάδια και να τρελαθούμε στο σκουπίδι στο πάρκο/πλατεία, αλλά θα μπορούσε π.χ. στο κεντρικό φυλλαδιάκι εκείνης της ημέρας στην πίσω σελίδα του να έχει ονομαστικά όλες τις ομάδες και να αναφέρεται ότι αυτές είναι οι ομάδες που συμμετείχαν (το τονίζω για να μην παρεξηγούμαστε) αυτήν την ιδιαίτερη μέρα και ότι οι κούκλες τους θα χαρούν να τους ξανακάνουν παρέα με την πρώτη ευκαιρία! Μια προτροπή να έρθουν και σε καμία παράσταση δε βλάπτει :D :D :D

Αυτό το φόρουμ δεν έχει εικονάκι καρδούλα... :?: :!: :?: :!: :shock: γιατί? :cry:

:hi:
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κωσταντής Μιζάρας » 13 Ιαν 2015, 02:13

και το μπρέιν στόρμινγκ ξεκίνησε... τέλεια! θα επανέλθω με ιδέες!!! καλή έναρξη διοργάνωσης ΠΗΚ2015
Άβαταρ μέλους
Κωσταντής Μιζάρας
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 177
ΕΓΓΡΑΦΗ: 04 Φεβ 2013, 16:42
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: πέντε-προς-έξει

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα Σοπίδη » 13 Ιαν 2015, 21:29

Κωσταντής Μιζάρας έγραψε:και το μπρέιν στόρμινγκ ξεκίνησε... τέλεια! θα επανέλθω με ιδέες!!! καλή έναρξη διοργάνωσης ΠΗΚ2015

τι σημαίνει ΠΗΚ2015?!?!! :?
Ο Κλέων και η Τούλια θέλουν παρέα στο www.facebook.com/BarTheaterDreamProject
Η Στέλλα, ο Έκτωρ και η Μαρία θέλουν παρέα στο www.facebook.com/katerinasopidi
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Σοπίδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 32
ΕΓΓΡΑΦΗ: 18 Ιούλ 2014, 15:25
Τοποθεσία: Αθήνα
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Εγγαστρίμυθος Κατερίνα Σοπίδη

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κλειώ Κιούλπαλη » 18 Ιαν 2015, 02:03

Αν δεν ήθελα να γίνω κουκλοπαίκτρια θα ήθελα να γίνω dj.
Φευγοντας από την τελευταία συνέλευση θα έβαζα αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=aah5LIvMwmk

Μετά την υπέροχη παράσταση που μας πρόσφερε με γενναιοδωρία και απλότητηα ο Ariel
στο εργαστήρι των Ανταμαπανταχού, και αναλογιζόμενη την περίφημη ΠΗΚ 2015,
που ούτε κι εγώ ξέρω τι σημαίνει, Π(αλιά) Ή(ξερα) Κ(ατερίνα) , τώρα λίγο έχω μπερδευτεί,
θα έβαζα αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=zkOOCx8tT08.

Θέλω να πω, ας κάνουμε ένα βήμα χαρούμενο μπροστά, με τις κούκλες που έχουμε φτιάξει μαζί παλιότερα,
με την καλή διάθεση που ίσως θα θέλαμε να ξαναβρούμε, με μια ιδέα -ίσως όχι την πιο τρομερή,
αλλά αυτή που θα μας περιλαμβάνει όλους δημιουργικά-
και ας ξανασυναντηθούμε μια ωραία μέρα να σκεφτούμε πώς να εκμεταλλευτούμε αυτά που ήδη έχουμε
και τα καινούρια που ίσως μπορούμε να φανταστούμε.
κι εφόσον δεν υπάρχει ακόμα καρδιά στα σηματάκια Αλέξανδρε, ας στείλω μια νοερή και μαζί ένα ποδαράκι σα μικρή σπρωξιά (μικρή, δε μπορώ πιο μεγάλη).
άλλο τραγούδι δε βάζω, παρόλο που κάτι έχω σκεφτεί, αλλά ας μην υπερεκτείθεμαι μονομερώς!

Καληνύχτα UNIMA (Unite Internationale de la Marionette!)
Άβαταρ μέλους
Κλειώ Κιούλπαλη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 66
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 12:55
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Κέντρο Βάρους

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κωσταντής Μιζάρας » 18 Ιαν 2015, 02:21

kai aκούγωντας και τα 2 κομμάτια που έβαλε η προ-γράψασα ταυτόχρονα... απλά να πω ότι το ΠΗΚ σημαίνει απλά πΑΓΚΟΣΜΙΑ ηΜΕΡΑ κΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ...

ναι.


μια παρέλαση με ντουντούκα που να ανακοινώνει την επόμενη κούκλα... και συχνά η παρουσιάση να μην συνάδει με την πραγματικότητα

ένας σωρός από κούκλες που σιγά σιγά ξυπνάνε και ξεκινάνε μια διαδρομή... μέχρι το σημείο όπου θα γίνουν δρώμενα

ένα σημείο συνάντησης όπου μια μικρή παρουσιά... μια μικρή κίνηση δίνει έναυσμα για συνεχείς προσθέσεις κουκλών και ανθρώπων... που οδηγεί σε μια διαδρομή

φιλια
Άβαταρ μέλους
Κωσταντής Μιζάρας
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 177
ΕΓΓΡΑΦΗ: 04 Φεβ 2013, 16:42
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: πέντε-προς-έξει

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Μυρτώ Κοσμοπούλου » 18 Ιαν 2015, 12:46

Και συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες
θα ήθελα να προσθέσω μια πρόταση εκκίνησης:
Να υπάρχει μία κεντρική αφετηρία(π.χ η αρχή της Ερμού) όπου εκεί θα συγκεντρωθούν οι μεγάλες μας κούκλες, και άλλες δύο(π.χ Ομόνοια και Ακρόπολη) όπου από κει θα ξεκινήσουν με το μετρό ή με κάποιο άλλο μέσο άλλες δυο ομάδες με τις κούκλες τους και θα καταλήξουν κι αυτές στο σημείο εκκίνησης της πρώτης ομάδας με τις μεγάλες κούκλες.
Κι από κει να κατευθυνθούμε προς τον χώρο όπου θα γίνουν όλες οι άλλες δράσεις, παρασύροντας τους περαστικούς.

Γιατί είναι ωραίες οι διαδρομές, οι εκκινήσεις και οι αφίξεις και ό,τι αυτές εμπεριέχουν.
Αυτή η διάδραση με τον κόσμο μέσα στα μέσα
θα είχε ενδιαφέρον θαρρώ

Φιλιά
Άβαταρ μέλους
Μυρτώ Κοσμοπούλου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 10
ΕΓΓΡΑΦΗ: 28 Φεβ 2013, 14:59

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Ελένη Βογιατζίδου » 18 Ιαν 2015, 18:14

ευχαριστούμε για τα τραγουδάκια...
Συμφωνώ κι εγώ σε μια δημιουργική συνέχεια με νέα και παλιά με στατικά και κινητικά με ντουντούκες και τραγούδια με όρεξη και καλή διάθεση!!!
Δεν έχω κάτι να προτείνω για την ώρα...θα πάρω χρόνο να σκεφτώ και θα επανέλθω!!
:hi:
Άβαταρ μέλους
Ελένη Βογιατζίδου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 187
ΕΓΓΡΑΦΗ: 24 Ιαν 2013, 16:27


Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κλειώ Κιούλπαλη » 21 Ιαν 2015, 16:29

α ωραία. εγώ θέλω να οδηγώ το άλογο!
Άβαταρ μέλους
Κλειώ Κιούλπαλη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 66
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 12:55
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Κέντρο Βάρους

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Μυρτώ Κοσμοπούλου » 21 Ιαν 2015, 19:34

Ο κύριος Όργουελ υπονοείται εδώ; :)
Άβαταρ μέλους
Μυρτώ Κοσμοπούλου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 10
ΕΓΓΡΑΦΗ: 28 Φεβ 2013, 14:59

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Κλειώ Κιούλπαλη » 22 Ιαν 2015, 00:26

Έι, Βογιατζίδου, εσένα ρωτάνε!
Άβαταρ μέλους
Κλειώ Κιούλπαλη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 66
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 12:55
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: Κέντρο Βάρους

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Ελένη Βογιατζίδου » 23 Ιαν 2015, 13:28

εμένα ρωτάνε;
δεν ξέρω τι ν'απαντήσω επί τούτου...
Άβαταρ μέλους
Ελένη Βογιατζίδου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 187
ΕΓΓΡΑΦΗ: 24 Ιαν 2013, 16:27

Ιδέες για την Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Δημοσίευσηαπό Μυρτώ Κοσμοπούλου » 23 Ιαν 2015, 15:09

Ναι ναι! Ρωτάω αν από πίσω υπάρχει το σκεπτικό να κάνουμε ενα δρώμενο με αφορμή τη "Φάρμα των Ζώων" του Οργουελ! Θα ειχε ενδιαφέρον.
Φιλιά
Άβαταρ μέλους
Μυρτώ Κοσμοπούλου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 10
ΕΓΓΡΑΦΗ: 28 Φεβ 2013, 14:59


Επιστροφή στο Άλλες Εκδηλώσεις

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron