Γενική Φθινοπωρινή Συνέλευση

Περί συνελεύσεων, πρακτικά και άλλα θέματα οργάνωσης.

Γενική Φθινοπωρινή Συνέλευση

Δημοσίευσηαπό Ελένη Βογιατζίδου » 28 Σεπ 2016, 13:57

Γειά σας και χαρά σας!!
Καλή και δημιουργική χρονιά
Καλό Φθινόπωρο
και άλλα τέτοια καλωσορίσματα!!

Αφήσαμε στην άκρη τα μαγιό, τα φουσκωτά και όλα τα μπανιερά και κατεβάζουμε σιγά σιγά τα χειμερινά..
σε αυτό το κλίμα θα βρεθούμε για να "κατεβάσουμε" και καμιά ιδέα!!

Την Κυριακή 9 Οκτωβρίου στις 6μ.μ.(αυστηρή ώρα προσέλευσης γιατί τα γυναικόπαιδια θα πρέπει να αποχωρήσουν) στο εργαστήριο Ασκαρδαμυκτί, Δεληγιάννη 6 & Σπύρου Τρικούπη Εξάρχεια.
Άβαταρ μέλους
Ελένη Βογιατζίδου
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 187
ΕΓΓΡΑΦΗ: 24 Ιαν 2013, 16:27

Γενική Φθινοπωρινή Συνέλευση

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή Καλούδη » 28 Σεπ 2016, 18:23

,,, κανενα κουκλο-skype :hi: για εμας τους επαρχιώτες;;; :lol:
Φωτεινή Καλούδη
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 19
ΕΓΓΡΑΦΗ: 02 Δεκ 2014, 22:08
Όνομα Ομάδας-Θιάσου: ΤΙΡΙΤΟΜΠΑ

Γενική Φθινοπωρινή Συνέλευση

Δημοσίευσηαπό Άγγελος Ρωμαντζής » 04 Οκτ 2016, 20:59

Συν- κούκλοι και συν-κούκλισες γεια σας και χαρά σας

Λόγω οικογενειακής βίας δεν θα τα καταφέρω να έρθω στην συνέλευση την Κυριακή για αυτό σας γράφω μερικές σκέψεις που θέλω να μοιραστώ μαζί σας.

Θα μπορούσα να τις συνοψίσω σε δύο λέξεις Kουκλοθεατρικό Στέκι.

Πολλοί το σκεφτόμαστε, το συζητάμε ,το ονειρευόμαστε αλλά διστάζουμε , φοβόμαστε ή απλά χαμένοι μέσα στην καθημερινότητα μας πάει πάντοτε σε δεύτερη μοίρα. Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είναι εύκολο το ζήτημα το αντίθετο μάλλον θα έλεγα.

Αλλά ήρθε η ώρα να το συζητήσουμε σοβαρά, να σκεφτεί ο καθένας μας αν τον αφορά και αν θέλει να το στηρίξει και βέβαια αν μπορεί. Νιώθω ότι το θάβουμε κάτω από το χαλάκι εδώ και πάρα πολύ καιρό και νομίζω ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε κατάματα και να πάρουμε τις αποφάσεις μας.

Τι θα είναι αυτό το στέκι; Στο δικό μου το κεφάλι ένα καφενείο, ίσως με κρύα πιάτα, για ποτό ή μπύρα το βράδυ, χώρος παραστάσεων και φυσικά ένας χώρος που θα στεγαστεί η γραμματεία, η βιβλιοθήκη, οι συνελεύσεις μας. Ένας πραγματικός κουκλοχώρος που πρώτα από όλα θα απολαμβάνουμε εμείς οι ίδιοι να βρισκόμαστε και να κάνουμε πράγματα .

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολλά συλλογικά εγχειρήματα, έχουν ανοίξει πολλά κολλεκτιβίστικα καφενεία. Η πλειοψηφία των οποίων έχει υπέρ του δεόντως επιτύχει τους στόχους τους. Με το επιτύχει εννοώ ότι ο χώρος αυτοσυντηρείται και οι άνθρωποι που το τρέχουν και δουλεύουν σε αυτό έχουν ένα μηνιαίο μισθό και ασφάλιση.

Το όλο πράγμα είναι θέμα απόφασης και αποφασιστικότητας και όχι τόσο ορισμού και καθορισμού της λειτουργίας (οπωσδήποτε θα πρέπει συζητηθεί και αυτό αλλά δεν νομίζω ότι δεν είναι το πρωτεύων).

Και βέβαια θεωρώ ότι τα άτομα που θα τον τρέχουν θα πρέπει να αμείβονται για τις εργατοώρες τους, και βέβαια θα πρέπει να υπάρχει μία συνέλευση διαχείρισις του χώρου.

Αν όλα αυτά σας ακούγονται ουπικά ή ονειρικά (εγώ τα θεωρώ απόλυτα πραγματοποιήσιμα). Ένα είναι σίγουρο, το θέμα αξιοπρεπείς στέγασης της UNIMA είναι απαραίτητο να λυθεί. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ κάτι απλό, καταλαβαίνω το δύσκολο του εγχειρήματος, την έλλειψη χρόνου αλλά και τις μικρολεπτομέριες και τις αποφάσεις που πρέπει να παρθούν (σίγουρα θα χρειαστούν πολλές ώρες κουβέντας και ακόμα πιο πολλές δράσεις).

Κάποιες σκέψεις έχω κάνει αλλά νομίζω ότι στα πλαίσια του forum μπορεί πολύ εύκολα να χαώσει η κουβέντα. Για αυτό θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνει σε κάποια συνέλευση.

Σε σκέψεις ,που όλοι λίγο πολύ έχουμε στο κεφάλι μας, του στυλ:
Θα είναι βιώσιμο το εγχείρημα; Αν αποτύχουμε; Θα καταφέρουμε να το το λειτουργίσουμε συλλογικά;

Η απάντηση είναι:
Αν τελικά πάει καλά, αν καταφέρουμε να το συντηρούμε συλλογικά, αν θα αποκτήσουμε τελικά το κουκλοστέκι μας - πόσο ευχαριστημένοι, ικανοποιημένοι και εγώ δεν ξέρω τι άλλο τελικά θα νιώθουμε.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αφήσουμε άλυτο αυτό το ζήτημα. Πρέπει να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε ακόμα και αν τελικά παραμείνουμε στην ήδη υπάρχουσα κατάσταση. Θα πρέπει όμως τελικά αυτή η απόφαση να είναι απολύτως συνειδητή.


Άλλα εγώ νομίζω ότι

Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που ποτέ δεν έκανες.


Αν κάποια πράγματα δεν ήταν σαφή κρατήστε την ουσία και αν κάποια σας φάνηκαν ουτοπικά κρατήστε την ουτοπία.

φιλιά σε όλους.
Άγγελος Ρωμαντζής
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 3
ΕΓΓΡΑΦΗ: 31 Ιαν 2013, 19:16

Γενική Φθινοπωρινή Συνέλευση

Δημοσίευσηαπό Λένα Κάντα » 06 Οκτ 2016, 14:44

μπράβο Άγγελε, το γράμμα σου μας ενέπνευσε πολύ.Αρχίσαμε να σκεφτόμαστε ότι γίνεται παράρτημα αυτού του κουκλοστεκιού και στην Κέρκυρα και αλλού γιατί όχι. Μπορεί να είναι ένα κινητρο να μας ενεργοποιήσει όλους περισσότερο στην τέχνη μας και στην αγάπη που καλλιεργούμε για αυτήν. Ευχόμαστε να αρχίσει να πραγματοποιείται το κουκλοστέκι και είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε στην ερευνα για το νομικό κομμάτι ή για ότι άλλο χρειαστεί. Αλλωστε μπορεί να μαστε μακρυα αλλά υπάρχει ο τρόπος να βοηθήσουμε σε αυτό. Να στε καλά και να ξέρετε ότι πάντα είστε ευπρόσδεκτοι στο νησί! Λένα κ Θωμάς
Λένα Κάντα
 
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: 36
ΕΓΓΡΑΦΗ: 01 Φεβ 2013, 14:15


Επιστροφή στο Διοικητικό Συμβούλιο

ΜΕΛΗ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron